بازار برنج ایران | مرکز خرید، فروش و قیمت گذاری برنج داخلی-خارجی

تاثیر برنج بر سلامتی

کد: 206    تاریخ: چهارشنبه، ۴ مهر ۱۳۹۷ - ساعت ۱۹:۱۴:۲۴    بازدید: 66

برنج سفید یا برنج قهوه ای؟

من می خواستم پاسخ دقیق به این سوال قدیمی را بدانم، معنای زندگی چیست؟
اما نتوانستم پاسخی برای آن پیدا کنم. بنابراین به جای آن، سوال خودم را در مورد برنج پرسیدم:

- آیا برنج برای سلامتی ما خوب است؟ یا بد؟

- تاثیر برنج های مختلف بر سلامتی ما چیست؟

- کدام بهتر است؟ برنج قهوه ای یا برنج سفید؟

 

آیا خوردن برنج برای سلامتی من خوب است؟

برنج از نظر فنی جزء غلات به حساب می آید. برنج دارای انواع مختلفی است، دانه برنج حاوی گلوتن نیست (بر خلاف برخی از غلات دیگر)، و میزان مواد آن در یک پیمانه (یک فنجان) برنج به شرح ذیل است:
- 200 گرم کالری
- 0  تا 1 گرم چربی
- 45 گرم کربوهیدرات
- 4 تا 5 گرم پروتئین
در حال حاضر، بسته به اینکه چه رژیم غذایی را برای خود درنظر گرفته اید، ممکن است چند نکته کلیدی که در بالا لیست وجود دارد، توجه شما را جلب کند. 45 گرم کربوهیدرات!  این بد است! کربوهیدرات بد است چون من جایی خواندم که کربوهیدرات بد است. برنج؟ آه!
واقعیت این است: کربوهیدرات ها ذاتا نه خوب هستن و نه بد. مانند نوعی نیرو برای جنگ ستارگان است؛ نیرو را می توان برای اهداف خوب یا بد استفاده کرد، اما ذاتا خنثی است: مقدار و کیفیت موضوع مهم است.

برنج می تواند بخشی از یک رژیم بد (سالم) یا رژیم خوب (سالم) باشد که به اهداف و شیوه زندگی شما بستگی دارد:
آیا شما در حال ساخت عضله و در حال رشد هستید؟ برنج یک منبع عالی با کالری بالا و کربوهیدرات بالا ست، به راحتی قابل هضم است و یک منبع خوب برای ذخیره سازی کالری است.

آیا در حال تلاش برای از دست دادن وزن هستید؟ ممکن است سعی در کاهش وزن خود داشته باشید و متوجه شوید که خوردن مقدار زیادی برنج شما کالری و کربوهیدرات اضافی برای شما دارد، بنابراین ممکن است ترجیح دهید کمتر بخورید و یا از کلا از برنج اجتناب کنید.
در پایان ، مصرف کالری بیشتر از آنچه که شما می سوزانید، به وزن شما اضافه می کند.

 

تفاوت بین برنج قهوه ای و برنج سفید چیست؟

آیا خوردن برنج سفید به جای برنج قهوه ای برای من بد است؟ همه به من می گوید برنج قهوه ای بهتر است!
در جامعه یک فکر غالب وجود دارد که خوردن گزینه قهوه ای یک غذا بهتر از گزینه سفید است: خوردن نان گندم به جای نان سفید، ماکارونی تهیه شده از گندم به جای ماکارونی معمولی، خوردن برنج قهوه ای به جای برنج سفید.

همانند بسیاری از چیزها، این بحثها و قیاس ها فاقد ارزش هستند. آنچه واقعا می خواهید بدانید این است:

اگر این انتخاب برای یافتن برترین برنج بود – کدام نوع برنج را انتخاب می کردید؟
بیایید از اینجا شروع کنیم که چه چیزی برنج سفید و برنج قهوه ای، و سایر برنج ها را تشکیل می دهد؟ این ها همه به فرآیند آسیاب بستگی دارد. شما می توانید در مقاله انواع برنج در مورد آناتومی برنج بیشتر اطلاعات کسب کنید.

تاثیر برنج بر سلامتی


در آسیاب کردن، برنج قهوه ای فقط لایه بیرونی را از دست می دهد؛ غلاف غیر خوراکی حذف می شود، اما لایه سبوس و مغز برنج باقی می ماند. ولی برنج سفید لایه سبوس را حذف می کند. در واقع برنج قهوه ای همان برنج سبوس دار است.
بنابراین بیایید به دو گزینه ما برای برنج نگاه کنیم: در یک طرف، ما 1 فنجان برنج سفید پخته شده داریم و در طرف دیگر 1 فنجان برنج قهوه ای پخته شده.
هر دو نوع برنج بر روی میزان کربوهیدرات ها مقایسه می شوند، اما ویژگی های مشخصی دارند که کمی با هم متفاوت هستند:

     برنج قهوه ای دارای 43 گرم کالری بیشتر از برنج سفید در هر فنجان است.
     برنج قهوه ای دارای 7 گرم کربوهیدرات بیشتر در هر فنجان نسبت به برنج سفید است.
     برنج قهوه دارای مواد مغذی بیشتری است: منیزیم (79 میلی گرم در برابر 19 میلی گرم)، فسفر (208 میلی گرم در برابر 68 گرم) و پتاسیم بیشتر (174 میلی گرم در مقابل 55). برنج قهوه ای همچنین دارای مقدار بیشتری از منگنز، سلنیوم و مس است.
     برنج قهوه ای دارای شاخص گلیسمی پایین تر از برنج سفید است، به این معنی که در بدن شما به آرامی تجزیه می شود و باعث کاهش پاسخ انسولین می شود.
در حال حاضر، شما با توجه به موارد فوق احتمالا فکر می کنید: برنج قهوه ای کالری و کربوهیدرات بیشتری دارد و کربوهیدرات ها، بد است و من نمی خواهم به آن رای بدهم! لطفا صبر کنید، برنج قهوه ای دارای مواد مغذی بیشتری است و یک شاخص گلیسمی پایین تری دارد. من فکر می کنم این خوب است.
مانند هر انتخاباتی، معایب و مزیدهایی برای هر دو نوع برنج وجود دارد و هیچکدام جای دیگری را نخواهد گرفت. این بستگی به نوع تغذیه و رژیم غذایی شما دارد که کدام یک را انتخاب کنید. در کل می توان گفت:
اگر طعم برنج قهوه ای را بیشتر از برنج سفید دوست دارید، آن را بخورید.
و اگر طعم برنج سفید را بیش از برنج قهوه ای دوست دارید، آن را بخورید.

جهت ارتباط از قسمت تماس با ما، پیام خود را ارسال کنید.

بازار برنج

وبلاگ

برنج فروشی

مرکز خرید

  • موردی یافت نشد. بازار برنج ایران
Tool tip