بازار برنج ایران | مرکز خرید، فروش و قیمت گذاری برنج داخلی-خارجی

10 کشور برتر تولید کننده برنج در جهان

کد: 34    تاریخ: سه شنبه، ۱۳ شهريور ۱۳۹۷ - ساعت ۰۱:۴۲:۱۴    بازدید: 7079

برنج، یکی از محصولاتی است که بسیاری از کشورها به آن وابسته هستند. صادرات و واردات برنج بین بسیاری از کشورها انجام میگیرد. برنج اولویت اول غذایی در جهان به ویژه در کشورهای آسیایی است. چین اولین کشوری است که برنج را به عنوان یک محصول غذایی کشت می کرده است و در حال حاضر کشت آن در سراسر جهان گسترش یافته است. کشورهایی که در مناطق شرقی و جنوبی آسیا واقع شده اند دارای خاک حاصلخیزی اند که برای کشت برنج بسیار مناسب است. به همین علت این کشورها در زمینه تولید برنج جزو بهترین کشورها به شمار می روند.
برنج در انواع مختلفی موجود است که برنج باسماتی شناخته شده ترین برنج در میان همه آنهاست. در برخی نقاط جهان مردم ترجیح می دهند به جای سفید، برنج قهوه ای مصرف کنند. برنج قهوه ای سرشار از کربوهیدرات است  بنابراین، آن برنج یکی از ارزانترین منابع تولید کالری به شمار می رود. در اینجا لیستی از 10 کشور بزرگ تولید کننده برنج در جهان در سال 2018 را آورده ایم. این مقاله به کوشش گروه بازار برنج ایران ایجاده شده است.

10  کشور برتر تولید کننده برنج در جهان


10-  ژاپن

ژاپن کشوری است که از شالیزارهای پر آب بهره مند است که این شالیزارها تمام مزایا را برای تولید برنج دارا می باشد. اما به علت کمبود زمین های کشاورزی، این کشور قادر به تولید برنج به اندازه سایر کشورها نیست. به همین دلیل در نظر سنجی ما در رتبه دهم قرار گرفته است . در کشور ژاپن 2.3 میلیون مزرعه وجود دارد که تقریبا 85 درصد آنها با برنج کشت می شوند. آمار اخیر نشان داده که ژاپن در سال گذشته 11.573 میلیون تن برنج تولید کرده است.


9- برزیل

برزیل تنها ایالتی در آمریکای جنوبی ست که در تولید برنج غنی است. برزیل دارای سهم 1.7 درصدی در تولید کل برنج جهان را دارا می باشد. آنها در رتبه نهم نظرسنجی قرار دارند چراکه برنجی با کیفیت بالا را تولید می کنند. حدود 251 نوع مختلف برنج در کشور برزیل کشت می شود.


8- فیلیپین

فیلیپین در رتبه هشتم برترین کشورهای تولید کننده برنج در جهان قرار دارد. فیلیپین سهم 2.8  درصدی در تولید کل برنج جهان را دارد. لوزون و وایسیاس غربی شهرهای اصلی کشور فیلیپین در کشت برنج بحساب می آیند. این حجم تولید برنج به رشد اقتصادی کشورشان کمک میکند.


7- میانمار

سرزمین بسیار مرطوب و حاصلخیز کشور میانمار برمه است که به عنوان محیط عالی برای تولید برنج خدمت شناخته می شود. علیرغم فقدان منابع و سرمایه گذاری در بخش کشاورزی، این کشور تولید ناخالص داخلی خود را نشان داده است. بر اساس آخرین آمار سال گذشته، برمه حدود 34.250 میلیون تن تولید کرده است. دولت باید اقدامات لازم را برای بهره برداری هر چه بیشتر از زمین های کشاورزی برای کشت برنج انجام دهد.

6- بنگلادش

این کشور برای تولید و مصرف برنج بسیار مشهور است. به دلیل اینکه بنگلادش بارندگی کافی دارد و این کشور حتی دارای رودخانه هایی است که از زمینه های کشاورزی شان عبور می کند منطقه ای عالی برای کاشت برنج است. با اینکه کل مناطق کشور بنگلادش نسبت به كشورهايي كه در اينجا آورده شده اند درنظر گرفته نشده، اما عملكرد آن ها از نظر تولید برنج مانند سایر کشورهاست است. در بنگلادش 75  درصد از زمين هاي كشاورزي براي كاشت استفاده مي شود به همین دليل بنگلادش در رتبه ششم قرار گرفته اشت.


5- تایلند

تایلند دیگر کشوری ست که به دلیل عملکرد بالا در تولید برنج شناخته شده است. این منطقه دارای 9.2 میلیون هکتار برای کشت است. گزارش شده که در سال 2017 تولید برنج در این زمینه ها بیش از 25 میلیون تن بوده است. تایلند بخاطر تولید برنج با کیفیت بالای جاسمین معروف است که با قیمت دو برابر در بازارهای بین المللی مبادله می شود. اما میزان بهره وری برنج جاسمین نسبت به سایر انواع نسبتا کمتر است. تایلند یکی از 10 کشور بزرگ تولید کننده برنج در جهان در سال 2018 است.

4- ویتنام

ویتنام دارای حدودا 33 میلیون هکتار برای کشاورزی ست و اکثر این مناطق برای تولید برنج استفاده می شوند. دلتای مکونگ یکی از بخش های اصلی ویتنام است که برنج به میزان زیادی در آن کشت می شود که همچنین به عنوان " کاسه برنج "کشور شناخته میشود. جمعیت ویتنام را 17 میلیون نفر را تشکیل می دهد و تقریبا 18 درصد از آنها در کار کشاورزی هستند زیرا تولید برنج، ستون اصلی اقتصاد ملی ویتنام است.


3- اندونزی

خاک اندونزی را می توان با شالیزارهایی که تمام زیر کشت برنج رفته اند دید. اندونزی در تولید برنج  مقام سوم را دارد. 10 میلیون هکتار از زمین های کشور اندونزی تحت کشت برنج هستند. تولید برنج نقش مهمی در اقتصاد این کشور دارد. امروزه دولت اقدامات زیادی را برای افزایش تولید برنج انجام داده است. این امر باعث همچنین افزایش میزان کیفیت محصولات هم شده است.

2- هند

هندوستان بخاطر داشتن شالیزارهای مناسب و زیاد برای کشت برنج در رتبه دوم قرار دارد. میزان بارندگی سالانه، تغییرات فصلی، فصول موسمی و مناطق بزرگ کشت، عوامل اساسی هستند که باعث شده هند دومین کشور از نظر میزان تولید برنج در جهان باشد. 20  درصد کل تولیدات برنج در جهان توسط هند انجام می شود. هند بزرگترین کشور جهان در تولید برنج های سفید و قهوه ای است. همانطور که کشاورزی نقش مهمی در اقتصاد کشور دارد، برنج در میزان بیشتری تولید می شود.

1- چین

کیفیت و کمیت هر دو با هم در مورد تولید برنج چین بحث می شود. چین زادگاه تولید برنج در جهان است. از گذشته های دور، برنج به عنوان بخش اساسی رژیم غذایی مردم چین بوده است. چین از نظر زمین های کشورزی، یکی از بزرگترین کشورهای جهان است. بنابراین، این زمین ها با مساحت زیاد برای کشاورزی، به ویژه برای کشت برنج بسیار مناسب هسستند. دو سوم از جمعیت چین دوست دارند به عنوان رژیم غذایی برنج مصرف کنند. برنج یک صادر کننده برنج در آسیا است.

بر اساس آخرین نظرسنجی، این کشورها در فهرست 10 کشور برتر در تولید برنج قرار دارند. این کشورها نه تنها از نظر میزان تولید برنج برتر هستند بلکه کیفیت محصول را به همراه دارند. تولید برنج ستون اصلی اقتصاد این کشورها هستند. همچنین این کشور ها از دیر باز به برنج وابسته بوده اند.

 

جهت ارتباط از قسمت تماس با ما، پیام خود را ارسال کنید.

بازار برنج

نمایندگی فروش

  • موردی یافت نشد. بازار برنج ایران

برنج فروشی

مرکز خرید

  • موردی یافت نشد. بازار برنج ایران
Tool tip