بازار برنج ایران | مرکز خرید، فروش و قیمت گذاری برنج داخلی-خارجی

10 کشور برتر وارد کننده برنج در جهان

کد: 43    تاریخ: چهارشنبه، ۱۴ شهريور ۱۳۹۷ - ساعت ۱۵:۱۶:۴۸    بازدید: 269

تجارت جهانی برنج از اواخر دهه ۱۹۸۰ به نتیجه سیاست‌های آزادسازی جدید تبدیل شد . یکی از مهم‌ترین اقدامات بسیاری از کشورهای آسیایی، قیمت و کیفیت برنج آن است. بنابراین تعجبی ندارد که سیاست گذاران گام های قابل توجهی در تلاش برای کنترل پویایی تجارت ملی در بازار برنج خود به منظور تثبیت بازار داخلی خود برداشته اند. پنج وارد کننده برتر برنج که ۳۰ درصد کل واردات جهانی را به خود اختصاص داده اند و ده کشور برتر واردکننده 50 درصد از کل واردات برنج در سراسر جهان را دارا هستند. بسیاری از کشورهای اصلی واردکننده برنج در دنیا ، از جمله جدیدترین وارد کننده بزرگ برنج یعنی چین ، در آسیا واقع شده‌اند که این قاره اغلب مسئول تغییر در بازار جهانی برنج است. دیگر کشورهای واردکننده بزرگ برنج شامل نیجریه ، فیلیپین ، ایران و اندونزی هستند .

انواع مختلف برنج وارداتی

برنج های وارداتی به دو گروه اصلی تقسیم می شوند که تجارت جهانی برنج براساس آن انجام می شود : برنج معطر و غیر معطر . برنج پاربولین (parboiled)، برنج چسبناک یا گلاتینز (glutinous) ، و اغلب گونه‌های برنج سفید دانه بلند  زیر چتر برنج غیر معطر قرار میگیرند، در حالی که برنج جاسمین و برنج باسماتی در گروه برنج معطر جای میگیرند.
ده سال پیش، تایلند رسما به عنوان اصلی ترین کشور در بازار برنج جاسمین شناخته می شد، اما در سال‌های اخیر کامبوج و ویتنام هر دو سهم مهمی در این بازار داشته اند و سهم تایلند در بازار یاسمن به کمتر از ۵۰ % می‌رسد. تا به امروز، ویتنام ادعا کرده است که ۴۰ درصد از سهم بازار جهانی برنج  جاسمن را در اختیار دارد و آن را بزرگترین رقیب برای برنج " Hommali " تایلند می دانسته اند.
از مهمترین کشورهای وارد کننده برنج جاسمین دانه بلند، کشورهای چین، سنگاپور، مالزی، ایالات متحده، سنگاپور، هنگ کنگ و ساحل عاج هستند. علاوه بر این، بین 600 تا 700 هزار تن برنج شکسته جاسمین (کیفیت پایین) به کشورهای غرب آفریقا مانند سنگال، غنا و ساحل عاج فرستاده می شود.
برنج پاربولین و دیگر برنج های سفید غیرمعطر به کشورهای خاورمیانه و آفریقایی عمدتا توسط تایلند و هند صادر می‌شوند . از سوی دیگر ، تجارت برنج باسماتی در حال حاضر تحت سلطه کشور پاکستان و هند است و مقصدهای صادراتشان عمدتا کشورهای خاورمیانه می باشد. رشد تجارت برنج در طول 15 سال گذشته شاهد افزایش عظیم واردات برنج از ۱ میلیون  به ۴ میلیون تن تن بوده است که کشورهای فوق نقش اساسی در ایجاد این آمار و ارقام داشته اند.


آینده تجارت برنج

با وجود دستاوردهای عظیم در طول 15 سال گذشته، بازار جهانی برنج طی چند سال گذشته از چندین دوره کمی افت داشته است. با این وجود انتظار می رود که تجارت برنج در جهان در سال های آینده رشد چشمگیری داشته باشد؛ زیرا کشورهای کلیدی همچنان برنامه های خود را برای افزایش تولید برنج خود و کاهش وابستگی شان به برنج های وارداتی در دستور کار دارند.
از آنجا که مشتریان برتر جهانی برنج سبک زندگی خود را مدرنیزه کرده و رژیم غذایی خود را متنوع می‌سازند ، تقاضا برای گونه‌های جدید برنج نیز افزایش خواهد یافت و به کشورهای دیگر اجازه می‌دهد تا نقش‌های مهم فزاینده ای در بازار جهانی برنج ایفا کنند . رشد بی‌سابقه چین در سال ۲۰۱۵ به عنوان یک سورپرایز بود و تا به امروز ، این که آیا آن به تسلط بر بازار ادامه خواهد داد، بعنوان یک سوال سخت برای پاسخ دادن باقی می‌ماند. کارشناسان ادعا می‌کنند که تا سال ۲۰۴۰ ، یک منبع تولید برنج با حداقل ۱۱۲ میلیون تن تولید برای برآورده کردن تقاضای رو به رشد جهانی مورد نیاز خواهد بود، به خصوص اگر کشورهای آفریقایی در کنترل جمعیت رو به رشد خود شکت بخورند که متعاقبا نیاز به منابع غذایی بیشتری خواهد بود .

بزرگترین وارد کنندگان برنج در جهان

10 کشور برتر وارد کننده برنج در جهان

جهت ارتباط از قسمت تماس با ما، پیام خود را ارسال کنید.

بازار برنج

نمایندگی فروش

  • موردی یافت نشد. بازار برنج ایران

برنج فروشی

مرکز خرید

  • موردی یافت نشد. بازار برنج ایران
Tool tip