بازار برنج ایران | مرکز خرید، فروش و قیمت گذاری برنج داخلی-خارجی

تاریخچه برنج ایران

کد: 85    تاریخ: يكشنبه، ۱۸ شهريور ۱۳۹۷ - ساعت ۱۴:۴۴:۵۶    بازدید: 227

تاریخچه برنج در ایران

قدمت برنج در ایران

انواع برنج های قدیمی در ایران

 

کشت برنج در ایران

کشت برنج در ایران در مناطق شمال و استان خوزستان دارای تاریخچه طولانی است. شواهد نشان می دهد که برنج در این منطقه قرن ها قبل از میلاد و در دوران هخامنشی کشت می شده است. البته امروزه با توجه به جمعیت رو به رشد ایران، تولید داخلی برنج نیازهای مردم را برآورده نمی سازد و به همین دلیل مقدار قابل توجهی برنج از خارج از کشور وارد می گردد.

برنج ایرانی از زمان سلطه اعراب بر ایران رونق داشته و بر طبق اسناد مکتوب ، کشت برنج در ایران به دوره ساسانیان باز می‌گردد .

بیشتر کشت برنج در ایران در استانهای شمالی یعنی گیلان ، مازندران و گلستان انجام می‌شود که در اطراف دریای‌خزر با ۷۱ درصد از کل منطقه زیر کشت برنج در کشور را شامل می شود و مرکز اصلی کاشت برنج در نظر گرفته می‌شود. تنوع برنج محلی در این استان‌ها زیاد است و در کل برنج ها به شش گروه تقسیم شده‌است . برنج دانه بلند مرغوب، دانه بلند پر محصول، دانه متوسط مرغوب، دانه متوسط پرمحصول، دانه کوتاه مرغوب ودانه کوتاه پر محصول.

کشت برنج در بخش شرقی کرمان، اصفهان، سیرجان و دیگر مناطق کشور انجام می شود. بنابراین، علاوه بر استان های گیلان، مازندران و گلستان، استان های استان خراسان، فارس و اصفهان در استان های مختلف کشت می شوند که انوع آن زیاد نیست. پس به جز این شش استان، یازده استان دیگر کشور نیز که کوهستانی هستند 7/6 درصد کشت برنج ایران را تشکیل می دهند و بیش از یک یا دو رقم در آنجا کشت نمی شود. در ایران، در طول 30 تا 40 سال گذشته، برنج در میان افراد کم درآمد به عنوان یک وعده غذای مجلسی مصرف می شده است و بیشتر در مراسمات و عید مصرف می شد. اما امروزه، با تغییر فرهنگ غذایی، برنج نقش مهمی در غذای مردم ایران بازی کرده و تبدیل به غذای محبوب و ملی شده است.// تهیه شده در تیم بازار برنج ایران

جهت ارتباط از قسمت تماس با ما، پیام خود را ارسال کنید.

بازار برنج

نمایندگی فروش

  • موردی یافت نشد. بازار برنج ایران

برنج فروشی

مرکز خرید

  • موردی یافت نشد. بازار برنج ایران
Tool tip